От моето страхотно детство съм научила едно – от всеки предмет става играчка. Например от опаковка на шоколадови бонбони. По Коледа, на път към коша, в ръцете ми попадна една такава и аз си спомних колко касови апарати и пишещи машини съм имитирала като дете.
Вярна на себе си, реших да съчетая полезното с приятното и преди да дам „касовия апарат“ на дъщеря ми, нарисувах върху „копчетата“ различни форми.
- Кръг
- Елипса
- Звезда
- Сърце
- Триъгълник
- Квадрат
- Правоъгълник
- Ромб
- Буква
- Цифра
За съжаление някои от повърхностите бяха неравни и неудобни за писане. Поупражнявахме имената на различните форми, докато търсехме такива из „магазина“ вкъщи, а тя ги маркираше на „касата“.
След това в играта се намесиха така любимите ни помпони. Препоръчвам ги горещо за всички деца, които не лапат играчките си. С една-две опаковки помпони (стойност под левче едната, или изработени вкъщи) можете да играете на безброй развиващи игри. Ето една, подходяща и за деца около годинка с опеката на възрастен:
Слагаме помпони във всяко гнездо.
- Ако използвате няколко цвята помпони и маркирате със същите цветове различни гнезда, тогава имате сортер по цветове.
- Ако използвате различни големини и маркирате съответно гнездата, сортирате по този признак
- Ние просто упражнявахме имената на формите, слагайки помпончета в търсеното гнездо
Леко усложнихме играта, с участието на голяма пинсета (от ледарката вкъщи):
И малка пинсета (козметична). Е, да, цифрата и буквата се виждаха наобратно, но това също е опит, нали:)
Поиграхме си сладко, а след няколко дни опаковката отиде в болкука, изпълнила двойна мисия.
Така че, не изхвърляйте с лека ръка опаковки. Аз например съхранявам помпони, мъниста, домашни боички и други неща в празни кутийки от бебешки крем. Повечето от опаковките могат да бъдат превърнати в евтини, но чудесни, развиващи детския ум играчки!
Дайте втори живот на боклучките, съвет от мен: