Забавното е, че планирах да направя тази играчка с капачета за дъщеря ми, но докато събера достатъчно капачета от мокри кърпички, Елора порасна. Капачетата си чакаха, а чаровният ми племенник Марти започна да лази и да изучава света – и ето че имаше за кого играчката да бъде направена.
Няма правило какви материи да крият капачетата, просто подберете каквото имате подръка, различно на допир и безопасно – да не се отделят парченца и влакънца, с които детето може да се задави. Аз ползвах:
- едро кадифе
- огледално фолио
- ламе
- кожа
- изкуствена кожа тип Булана
- полар
- вълнено трико
- камъчета в шифонена торбичка (важно е да е зашита от всички страни)
- дунапрен в тюлена торбичка (зашита от всички страни)
Необходими са и:
- капачета от мокри кърпички (ако по вашите е останало лепило, вижте как да го отстраните тук)
- парче плътен картон (от опаковки, кашон)
- тиксо
- горещ силикон или монтажно лепило
- Големината на картона зависи от броя капачета, които ще сложите. Ползвайте плътен картон, може да слепите два листа, за да не се огъва лесно. Между капачетата оставете разстояние, за да е удобно на малките пръстчета да вдигат капачето.
- Аз облепих задната страна и страните на картона с тиксо – ако детето ги лапа, да не се разпадне в устата му. Не сложих тиксо само там, където ще лепя с лепило.
- Подредих капачетата и очертах отворите им на картона, за да ми е лесно да ги редя при залепването им.
- Измих и подсуших капачетата.
- Изрязах сензорните материали, които надстърчаха над капаците.
- Първо залепвах материала към капачето, а после слагах още лепило и го закрепях върху картона. Ако лепите с горещ силикон, не губете време и внимавайте да не се опарите.
Важно е капачетата и сензорните материали да са наистина здраво залепени. Не забравяйте, че не се препоръчва да оставяте детето без надзор, докато играе. Бъдете наблизо.
- С тези капачета детето ще научи нови думи и признаци като меко, бодливо, гладко, огледално, блестящо, пухкаво и каквото друго сложите.
- С тях можете да показвате и цветовете.
- Можете да тренирате паметта му, като го молите да отгатне къде се намира материал с конкретен признак.
- Разбира се, ще упражнявате и фината моторика.
В началото не затваряйте плътно капачетата, само ги притваряйте, докато на детето още му е трудно да ги откопчава само. Игрите не трябва да са непосилни за възрастта му.
Сигурно сте забелязали, че повечето деца са любопитни най-вече към предмети от ежедневието ни и предпочитат да играят с тях. Ето защо съм голям фен на играчките, които можем сами да им изработим. Рециклираме, а след време ще ни е по-лесно да я изхвърлим или подарим на друго дете, няма да преживяваме, ако играчката се счупи.
Моят съвет е – ако имате само две или три капачета, пак направете играчката. После може да направите още една. Не чакайте като мен детето ви да я надрасне:)
Весели игри от мен: