Обичам да уча дъщеря ми посредством песни и стихотворения. Според мен така всички запомняме по-лесно, а и пеенето сплотява, доказано е. Всяка година на 2 юни пея на Елора „Тих бял Дунав“ и обсъждаме думите куплет по куплет. Този път реших да запиша нашия своеобразен урок.
За съжаление не съм голяма певица, но се надявам да ми простите. Можете да пуснете видеото на детето си и да пеете заедно с нас. През годините съм обяснявала изразите от стихотворението на Вазов, гледам да включвам и допълнителни знания, докато пеем. Предполагам, че не съм обяснила всичко в това видео, но то пак може да бъде основа на урока по родолюбие за Деня на Ботев.
Всичко започна с желанието ми да пусна на Елора песента „Тих бял Дунав“ един втори юни. Обаче намирах само хорови изпълнения, от които не се разбираше нищо. После се появи едно изпълнение на детски хор, в което думите се чуват по-ясно, обаче песента е наистина дълга и още след третия куплет детето не слуша. Преди пеех само аз, но откакто Елора започна на чете достатъчно бързо, припяваме заедно.
Обяснението на думите и изразите може да предизвика смях. Не се притеснявайте да се посмеете с детето, стига да не го обърнете съвсем на присмех. Ведрото настроение и добрите шеги ще помогнат да задържите вниманието на детето и то да ви разбере. Все-пак, литературата е вид развлечение.
КАКВО СЪМ ОБЯСНЯВАЛА:
- Дунав е голяма река – можете да покажете снимки, видеа и да я разгледате на картата.
- „Радецки“ е параход. Параход е кораб, който се движи чрез пара.
- „Златни вълни“ – защото водата на големите реки понякога изглежда кафеникава. А може да е било по изгрев или залез и слънцето да „позлатява“ водата. Не са наистина златни. Представи си какво щеше да е, да са наистина златни.
- Козлодуй е крайбрежно селище на река Дунав. По онова време е бил село, но там има селище от древни времена. Разглеждаме картата.
- Рог е едновремешен инструмент от рог на животно, с който може да се свири. Гледаме видео.
- Байрак означава знаме. Разглеждаме знамена на чети.
- Юнак е млад мъж. Юн значи млад. Оттам идва юница, например.
- „Левски знаци“ са лъвчетата на калпаците им.
- В очите им плам – означава, че изглеждат вдъхновени и решителни. Няма истински пламъци.
- С гол в ръката нож – ножът е изваден от ножницата и това е заплаха.
- Летиме за свобода – бързат, нямат търпение. Не летят наистина.
- Тирания – тирани са наричани хората, които налагат неограничената си власт. Значи, четата се бори за правата на българите. Чета идва от „чет“ – преброени, много на брой.
- Люто се намръщи – лютото пари, задавя те.
- Бурен глас – така силен и страшен, все едно има буря.
- Плян е плен. Различни начини на изговор в различните части на България. Не е правописна грешка.
- „Днеска мре народа“ – избухнало е Априлското въстание, с което българите се опитват да отхвърлят властта на Османската империя.
- „Преклони глава“ означава да се подчини.
- „Твар“ има значение на „товар“, но и на „твар“ – живо същество. Не е обида, както най-често се ползва днес.
- Наваля – надвисва.
- Свалят шапки и целуват земята. Стар обичай. Свалянето на шапка означава да покажеш уважение. Целувката е знак на обич и преклонение.
- Турски племена – значи с войски на Османската империя. Държавата Турция тогава не съществува.
- „В битка не сме вещи“ – не разбират от битки, не умеят да се бият. Не става въпрос за вещи в смисъла на „неща“.
- Горещи сърца – тоест буйни, смели, пълни с чувства.
- Гладни за бой – искат да се бият.
- Грозна мощ – грозен значи и страшен. Грозното плаши ли?
- Левът ни е вожд – лъвът отколе е символ на българите.
- Околия – околност, земите наоколо.
- Екна глас съгрян – Чу се надалеч глас, съгрян от надежда. Надеждата топли душата.
За нас, големите, много думи са ясни, но на децата може да им звучи неразбираемо. Дори от „цалунете“ дъщеря ми започва да се чуди и мисли, че има правописна грешка. Затова обяснявам, че в миналото е имало повече от една книжовни школи и така е било правилно да се говори и пише.
Децата се забавляват, когато ползвате буквализъм и после обясните както всъщност значи някой израз. Когато обяснявате, давайте избор. Например: „Сърца горещи“ значи, че сърцата им парят или, че са пълни с чувства? Да, детето ще се отвлича от песента, но ще запомни повече.
За 2 юни в детските градини основно творят, понеже децата са доста и е трудно да се проведе разговор с всяко едно. Аз не харесвам чак толкова „творенето“ по задача. Предпочитам да отидем до паметник и да поставим цвете, да пеем и да си говорим, да обсъждаме.
Любопитното е, че с по-малки деца у дома, на втори юни като че ли се разиграва една и съща сценка:
С моя приятелка преди време обсъждахме неволите си, свързани с възпитанието на децата ни на този ден. Ето какво се е случвало и у тях, и у нас почти всяка година:
- На детето се обяснява за деня, за сирените в 12 часа и как трябва да застанем мирно и тихо, за да отдадем почит.
- Детето казва, че няма да го направи.
- Започваме да убеждаваме детето, ала то упорства.
- Сирените вият. Детето седи на пода. Има случаи, в които нарочно говори. Майката се ядосва, даже се възмущава.
- Следва караница.
Не знам как е в детските заведения. Може би там има установен ред и децата го следват.
Но, дъщеря ми до шестата си година трудно приемаше стоенето мирно по време на сирените.
Май се срамуваше и се противеше, защото не разбираше какво точно се случва. Много се сърдех тогава. За моя радост, днес тя очаква сирените с нетърпение. Знае, че показваме своето уважение и благодарност. Че в онази минута всички в България мислим и правим едно и също, без значение дали сме у дома или навън.
Така че, понякога децата просто се притесняват. Помогнете им. Дръжте ги за ръка, прегърнете ги по време на звука от сирените.
Друго ясно нещо е, че децата забравят. Не помнят почти нищо от онова, което сме им говорили и показвали предната година. Затова не се сърдете, не ги препитвайте много-много. Постепенно и по малко, знанието ще остане в умовете им. Важното е обичта към родината да попива с сърцата им ден след ден.
КАРТИТЕ С БОТЕВ И ВАЗОВ МОЖЕТЕ ДА СВАЛИТЕ ТУК: