umni dumi 2 klas

Специално за всички родители, които учат заедно със своите второкласници, записах тези игри за втори клас с моите карти „Умни думи“. Игрите са съобразени с материала, който се преподава в българските училища. Можете да ги играете, дори да не разполагате с моите карти – направете си свои, макар да са написани на ръка. Защо не? Важното е да играете и учите заедно с детето си.

През последните години се убедих, че най-важното за успеха на един ученик е да има кой да му помага с уроците лично. Не просто да проверява, не да пита за домашните, а да сяда и да се упражнява заедно с него. Така се развиват и запазват добрите отношения родител-дете. Родителят започва да разбира по-добре детето си, а детето чувства, че е значимо и че заслужава времето и вниманието на своите майка и баща.

Знанията, които децата ни усвояват докъм 4 клас по български език са основополагащи. Не ги неглижирайте. Играйте и се забавлявайте с родния ни език. Обичайте го, отделяйте му време и усилия. Така ще научим децата си да обичат Родината си, езика си, същността си. Човек не бива да бяга от корените си, още повече, ако е българин. Нашият език до ден днешен стои в основата на всички славянски езици. Разпространен е от Южните чак до Северните морета не с меч и насилие, а със знания и просветителство. Малко хора забелязват, че българския има много общи думи с латинския език, с тази разлика, че нашия език не е мъртъв, а се говори до ден днешен.

С любов към българския език, ето игрите, които играхме с дъщеря ми, когато беше във втори клас:

Ударение

Гледаме видеото за лесно намиране на ударение в думата. След това теглим заедно с детето карти с думи и опитваме метода – най-добре да се редуваме и също да правим упражнението, а не само да караме детето. Така то по-лесно ще схване идеята. Постепенно опитваме да не изричаме думата силно, а все по-тихо и дори наум. На всяка карта с дума „Умни думи“ има знак на коя сричка е ударението.

Думи без ударение

Обясняваме какво са думи без ударение. Даваме примери, които записваме четливо на лист: на, във, в, пред, под, над, зад, до, се, от, към (нямат собствено ударение, произнасят се слято с думата, към която се отнасят). Теглим дума от колодата и избираме с коя от думите да я съчетаем. Произнасяме двете думи заедно и търсим общото им ударение. Например: КАМИОН – ОТ КАМИОН;

Широки и тесни гласни звукове

Широки гласни са а, о, е. Тесни гласни са ъ, у, и. Могат да се съберат по двойки а-ъ; о-у; е-и.

Игра 1: Теглим дума от колодата. Заменяме широките гласни с тесни и обратно – тесните с широки. Записваме на лист. Пример: КАМИОН – КЪМЕУН

Игра 2: Теглим дума от колодата, прочитаме я както е изписана. После я записваме както я произнасяме. Пример: КАМИОН – КЪМИОН; ОБИЧАМ – УБИЧЪМ

umni dumi 2 klas

Срички и пренасяне на думата

Игра „Срички“: обясняваме на детето, че колкото гласни звукове има една дума, толкова са сричките в нея. Теглим карти, като се състезаваме кой ще изтегли карта с повече срички. Гласните звукове в „Умни думи“ са отбелязани с червено.

Игра „Едносрични“: Картите с едносрични думи в комплекта са: аз, шкаф, съм, нощ, йод. Показваме ги на детето и обясняваме защо са едносрични (съдържат един гласен звук). Смесваме ги с още 5 карти, за да станат 10. Всеки (вие и детето) тегли 5 карти. Ако му се е паднала едносрична – печели. За всяка дума с повече срички трябва да каже друга едносрична дума.

Игра „Части за пренасяне“: обясняваме, че можем да пренасяме на нов ред думите на срички, но не може на реда да стои само една буква, макар да е сричка. Примерни думи от комплекта: Ю-ти-я (не може да се пренася), я-бъл-ка (пренася се ябъл-ка), е-зе-ро (пренася се езе-ро), ъ-гъл (не може да се пренася), и-ма (не може да се пренася), я-де (не може да се пренася), о-би-чам (пренася се оби-чам), ме-чта-е (пренася се ме-чтае).

След като сме обяснили, обръщаме картите, за да не се виждат думите и теглим. Печели точка този, който изтегли дума, която не може да се пренася. Ако изтегли една от другите 7 думи, трябва да каже как се пренася правилно, за да спечели точка.

Йо“ или „ьо“

Вадим думите: синьо, йод, майка, тайна, шофьор, шейна. Чрез тях обясняваме, че ьо и йо се чете по един и същи начин, но се пише различно. Пишем „ь“ само след съгласен звук, защото „ь“ е „мек знак“, той прави съгласните меки (сиНьо, шоФьор). Пишем йо, когато думата започва със звук „Йо“ или „й“ се пада след гласен звук (йод, мАйка, тАйна, шЕйна).

Измисляме нови примери, изписваме ги и предполагаме как се пишат, като ги сравняваме с показаните карти с думи. Можем да ги разделим на две колонки (с ьо и йо) и да видим за коя от тях ще измислим повече примери.

Звучни и беззвучни съгласни

Можете да научите повече за съгласните звукове от тази статия:

букви азбука направи сам

Игра 1: Покажете на детето двойки звучни-беззвучни съгласни. Най-добре ги напишете в два цвята върху лист: Б-П; В-Ф, Г-К, Д-Т, З-С, Ж-Ш. Извадете от колодата „Умни думи“ картите: обичам, сладолед, сироп, фъстък, самолет, дете, шкаф.

Помолете детето да напише думите, като размени звучните съгласни с беззвучни и обратното: обичам – оПичам, сладолед – ЗлаТолеТ, сироп – ЗироБ, фъстък – ВъЗтъГ, самолет – ЗамолеД, дете – ТеДе, шкаф – ЖгаВ. Можете да се редувате в тази игра, а не само детето да работи.

Игра 2: Извадете от колодата „Умни думи“ картите: сладолед, сироп, фъстък, самолет, шкаф. Покажете на детето как може да направи проверка за изписването на последната буква – като добави след нея И или А, според смисъла. Дали се пише сироп или сироб? Проверката е „сироПи или сироПа“

umni dumi 2 klas

Глагол:

В карти „Умни думи“ глаголите са отбелязани с кръгче, а лицето на глагола – с цифрата в кръгчето.

Игра 1: Слагаме на видно място въпросите за глагол: Какво прави? Какво правят? Теглим карти от тестето и ако отговарят на въпросите, ги подреждаме в две редици. Това са глаголите.

Игра 2: Изваждаме картите с глаголи от тестето: реже, търси, има, обичам, яде, рисува, мечтае, виждам, искаш. Те всички се отнасят за единствено число. Слагаме две табелки „един човек“ и „много хора“. След това се редуваме да направим форми за множествено число на глаголите, които сме изтеглили.

Игра 3: Изваждаме съществителните: люлка, усмивка, сироп, приятел. Предлагаме на детето да ги превърне в глаголи (люлея, усмихвам, сиропирам, сприятелявам). Ако детето се затруднява, може да напишем на листове новите глаголи и да го накараме да ги събере по двойки със съществителните.

Игра 4: Изваждаме прилагателните: синьо, гореща, малко, шумен, тъмен. Предлагаме на детето да ги превърне в глаголи (насинявам, нагорещявам, смалявам, шумя, затъмнявам). Ако детето се затруднява, може да напишем на листове новите глаголи и да го накараме да ги събере по двойки с прилагателните.

Съществително име:

В карти „Умни думи“ съществителните са отбелязани с бяла, сива или зелена звездичка.

Игра 1: Теглим предварително уговорен брой карти от тестето, например по 5. Който има повече съществителни имена, той е победител.

Игра 2: Вадим карти със съществителни имена. Всеки от нас тегли карта и назовава умалителното име на изтеглената дума. В колодата има две умалителни съществителни имена. Те носят бонус точки, но трябва да се каже коя е неумалителната форма.

Игра 3: Слагаме на видно място въпросите за съществително име: Кой е това? Какво е това? Теглим карти от тестето и ако отговарят на въпросите, ги подреждаме в редица. Това са съществителните имена. Играта може да бъде състезателна, като всеки участник има право да изтегли определен брой карти и всяко попадение се брои за точка.

Игра 4: Вадим карти със съществителни имена, сред които има и едно нарицателно (името). Който го изтегли, е победител.

Игра 5: Избираме кой род (мъжки, женски, среден) ще е печелившия в дадената игра. Теглим последователно карти. Който изтегли повече от избрания вид, е победител.

Трите рода са отбелязани със синьо, червено или сиво сърчице.

Игра 6: Вадим карти със съществителни имена и казваме формата им за множествено число. В колодата има две карти със съществителни в множествено число. Те носят бонус точки и трябва да се каже единственото число.

Прилагателно име:

В карти „Умни думи“ прилагателните са отбелязани с квадратче.

Игра 1: Сложете в една колода думите: камион, шумен, синьо, копче, гореща, пица, малко, бонбонче, захарна, роза, желязна, ютия, тъмен, шкаф, послушно, дете. Предложете на детето отделно съществителните и отделно прилагателните имена. Нека да ги събере по двойки според смисъла им. Обяснете му, че прилагателните имена винаги се отнасят към съществителните имена.

Игра 2: Извадете въпросите, които отговарят за прилагателните имена: Какъв? Каква? Какво? Какви? Теглете карти от колодата и сортирайте под въпросите онези думи, които отговарят на тях. Това са прилагателните имена.

Игра 3: Извадете въпросите, които отговарят за прилагателните имена: Какъв? Каква? Какво? Какви? Това са трите рода: мъжки, женски и среден род, плюс формата за множествено число. Трите рода са отбелязани със синьо, червено или сиво сърчице.

След това извадете картите с прилагателните имена от колодата „Умни думи“: синьо, гореща, малко, шумен, захарна, желязна, тъмен, послушно. Теглете карта, поставете я под съответния въпрос. Определете рода на думата. (В картите женски род е отбелязан с червено сърце, мъжки – със синьо, а среден – със сиво сърце).Променете изтеглената дума в останалите два рода и по число.

Словосъчетание:

Игра 1: Извадете всички съществителни имена от колодата. Теглете по една карта и назовавайте по смисъл прилагателно име към съществителното. Например: приятел, ДОБЪР приятел; фъстък – ПЕЧЕН фъстък

Игра 2: Извадете всички прилагателни имена от колодата. Теглете по една карта и назовавайте по смисъл съществително име към прилагателното. Например: гореща – гореща СТАЯ.

Изречение:

Ето една моя приказка за видовете изречения според целта на изказване:

Игра 1: Извадете всички карти с въпроси от колодата. Добавете към тях съществителни имена, за да съставите въпросителни изречения. Успявате ли? Опитайте да добавите само прилагателни имена или само глаголи. Получава ли се? Накрая ползвайте от всички карти с думи.

Игра 2: Разделете картите на 2 колоди: глаголи и съществителни. Изтеглете един глагол и едно съществително. Съставете по едно съобщително, едно въпросително, едно възклицателно и едно подбудително изречение с тях. Например: Яде, езеро. Край езеро се яде най-сладко. Какво ще ядем утре край езерото? Не яж, докато си в езерото!

Игра 3: Разделете картите на 3 колоди: съществителни, прилагателни и глаголи. Съставете смешни изречения, като теглите по една карта от всеки вид и ако е необходимо, добавете още съществителни. Пример: чорапи, яде, гореща, сладолед – Чорапите със сладолед не се ядат горещи.

Макар дъщеря ми да е по-голяма, понякога играя с нея и на тези игри за втори клас. Децата забравят, особено когато трябва да помнят неща, които не ги интересуват особено.

Ако не притежавате картите „Умни думи“, можете да ги поръчате с лично съобщение. Желая ви да говорите и пишете на български език с радост, гордост и удоволствие.

Евел Инара

ВИЖТЕ ОЩЕ:

карти единици, десетици, стотици
как да учим умножение